Блог

Творити кожен день — стан до якого треба прагнути кожну мить нашого життя.

Психологи переконані, що ми найкраще відчуваємо себе, коли використовуємо свої здібності заради чогось осмисленого і так перетворюємо буденність на справжнє задоволення. Це стан, до якого варто прагнути в кожну мить нашого життя.

Психолог Міхай Чіксентміхайі (психолог, професор Клермонтського університету, автор півтора десятків книг, в числі яких і знаменита «Потік: психологія оптимального переживання») описує власне життя як «зусилля зрозуміти, що дійсно робить людей щасливими». Він аргументовано сперечається з розхожою думкою, що шлях до щастя лежить через задоволення бажань і безтурботне споживання.

Протягом 30 років він опитував тисячі людей з різних країн, намагаючись зрозуміти, що робить їх щасливими, і переконався, що найкраще ми відчуваємо себе, коли максимально використовуємо свої сили та таланти заради досягнення осмисленої мети. Тоді невід’ємною частиною життя стає щастя – активне осмислене щастя, що перетворює буденність на справжнє задоволення. Чіксентміхайі називає його «станом потоку» (flow). Це визначення не випадкове: саме з потоком найбільш часто порівнювали свої відчуття учасники його досліджень.

Виявилося, що щасливими ми відчуваємо себе не тоді, коли їмо тістечко або ніжимося на пляжі, а коли максимально задіюємо свої можливості та таланти. Саме цей творчий стан Чіксентміхайі і називає «потоком»: в ньому ми відчуваємо себе добре як ніколи і робимо краще, те на що здатні. У ці моменти ми зливаємося з тим, що робимо, забуваючи про час і турботи.

Разом зі своїми студентами Чіксентміхайі знімав на відео і потім аналізував свідоцтва людей, які навчилися черпати енергію та радість в цьому стані. На основі 91 інтерв’ю він визначив, що може допомогти кожному прожити життя творчо. Для цього не обов’язково створювати шедеври, головне – повністю вкладатися в кожен жест, кожен крок.

Ось кілька способів розвинути індивідуальний творчий початок.

Відкритися маленьким радощам.

Оскільки часто ми перевантажені рішенням повсякденних проблем, а необхідність просто виживати стає нав’язливою ідеєю, у нас не залишається душевної енергії, щоб творити, вчитися, створювати нове. Як бути?

Якщо нам кожен день вдасться дивуватися, то ми обов’язково відчуємо нові сили

Перш за все, потрібно підтримувати в собі цікавість до життя і цікавитися навколишнім світом без особливої мети. Йдеться про найпростіший: слухати і чути те, що говорить колега або партнер, відчути на обличчі подих вітру, захопитися відображенням хмар на скляному фасаді будинку, поспостерігати за дитиною, який грає з цуценям.

Якщо нам кожен день вдасться дивуватися, то ми обов’язково відчуємо нові сили.

Дозволити собі змінитися.

Забавно, скільки грошей ми витрачаємо на поліпшення зовнішності, хоча внутрішня перебудова напевно принесла б набагато більше користі. Однак людині властивий фаталізм у всьому, що стосується його характеру. Але якщо ми йдемо по життю, не змінюючи своїх звичок, ми блокуємо нашу творчу енергію.

У кожного свій спосіб взаємодії зі світом. Але подивіться на творчих людей: часто вони поєднують в собі якості, які на перший погляд взаємовиключають одне одного.

Дослідити свої приховані сторони, про існування яких ми не підозрюємо або всіляко заперечуємо їх присутність, – плідне заняття. Наприклад, людина, схильна до суперництва, може повправлятися у співпраці, і навпаки. Іншому, з розвиненою інтуїцією, варто повчитися бути об’єктивним і раціональним.

Якщо ж вам складно визначити поле діяльності, запитайте у близьких, які якості для вас характерні. Так ви зможете вибрати тип поведінки «від противного». Звичайно, це буде непросто, але такий досвід дозволяє рости і розвиватися.

Робити паузи.

Коли творча енергія прокинулася, її треба берегти, повністю віддаючись їй, щоб вона не зникла, чи не розтанула як дим. Джоан Роулінг зізналася, що, поки писалися романи про Гаррі Поттера, в її квартирі панував хаос. Адже кожна хвилина, відвойована у нудних і рутинних справ, – це хвилина, врятована для творчості.

Багато хто звик жити в постійній поспіху, і при думці про те, що можна нічого не робити, їх охоплює тривога. Проте постійна суєта не сприяє творчості.

Необхідно дозволити собі розкіш роздумів. Передбачити час на те, щоб підвести підсумки, згадати все, що ми зробили в житті, і подумати, що нам ще належить. Ідеально поєднувати ці паузи з фізичною активністю: ходити, плавати, майструвати щось, працювати в саду … І тоді, хочемо ми цього чи ні, нові ідеї самі прийдуть до нас в голову. І чим менше ми будемо їх контролювати, тим більше цікавими і творчими вони будуть.

Виражати емоції.

Творчий процес починається з відчуття того, що щось не так. Міхай Чіксентміхайі пропонує розібратися в наших труднощах і висловити те, що нас хвилює, щоб знову знайти контакт з почуттями. Навіть якщо вони нас засмучують або лякають.

Творчо вирішувати проблеми – значить постійно переглядати ситуацію, міняти підходи.

Якщо ми втратили матір або батька, то чи немає в нашому смутку ноти полегшення або, можливо, почуття звільнення? Кращий спосіб зрозуміти свої складні і неоднозначні емоції – почати висловлювати їх без допомоги інтелекту, через малюнок, ліплення, музику. І тільки потім намагатися назвати їх словами.

Інший шлях: змінити постановку питання. Один великий бізнесмен привчив себе до простої вправи. На кожне власне ствердження він відповідав собі: «А що якщо вірно зворотне?»

Добре б уміти кожен день трохи змінювати курс в залежності від нової інформації. Творчо вирішувати проблеми – значить постійно переглядати ситуацію, міняти підходи. Єдина неодмінна умова – отримувати задоволення. На думку Чіксентміхайі, тільки так ми зможемо внести посильний вклад в розвиток людства.

Автор Дмитро Леонтьєв – доктор психологічних наук, професор факультету психології МГУ ім. М.В. Ломоносова. Завідувач Міжнародної лабораторією позитивної психології особистості та мотивації НДУ ВШЕ, професор НДУ ВШЕ.